להתמחויות נוספות מבית R.D.B
לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
R.D.B - עורך דין צוואות | לוגו

ייפוח כוח

כתיבת ייפוי כוח

ייפוי כוח הוא פעולה משפטית באמצעותה אדם רשאי להסמיך אדם אחר או ארגון בכדי לקבל מידע או לבצע פעולות דרך צד שלישי. ייפוי כוח עשוי להיות הרשאה חד פעמית לצורך העברת בעלות על רכב, או ייפוי כוח קבוע שיעניק למיופה הכוח את הסמכות לקבל החלטות מורכבות כמו טיפולים רפואיים או ניהול נכסי מקרקעין.
המאמר הבא יעסוק בסוגי ייפויי כוח ומה מייחד כל אחד מהם

מה זה ייפוי כוח?

ייפוי כוח הוא מונח משפטי המעניק הרשאה למיופה הכוח לבצע פעולות שונות מטעם האדם השולח באמצעות צד שלישי. כוחו של ייפוי הכוח נגזר מחוק השליחות התשכ"ה- 1965 ועל בסיס חוק זה "שלוחו של אדם כמותו", כלומר ביצוע הפעולות של הנשלח נחשבות כפעולות של השולח ולכן הן יחייבו ויזכו אותו בהתאמה.
מתן ייפוי כוח יכול להיות תקף עבור כלל הפעולות המשפטיות, למעט פעולות שיש לבצע באופן אישי או בהתאם להוראות החוק. מיופה הכוח נדרש לנהוג בהגינות ונאמנות כלפי מייפה הכוח ולבצע את רצונותיו כנדרש. במידה ומיופה הכוח אינו ממלא את תפקידו נאמנה מיפה הכוח רשאי לדרוש כל סעד הניתן בשל הפרת החוזה.

ייפוי כוח

איזה סוגי ייפויי הכוח קיימים ומה ההבדלים ביניהם?

ייפוי כוח כללי – סוג זה של ייפוי כוח מאפשר למייפה הכוח להסמיך אדם מטעמו לטפל בענייניו הכלליים, אף על פי שניתן לציין את גבולות הסמכות והגופים הכלולים בייפוי הכוח. ייפוי כוח כללי מאפשר לאדם לנקוט בפעולות רבות כגון, קנייה ומכירה של נכסים, ניהול הליכים משפטיים, העברת בעלות על כלי רכב ועוד. ייפוי כוח כללי שכיח מאד בקרב משפחות בהם ההורים מעניקים ייפוי כוח לילדיהם לצורך טיפול בהליכים בירוקרטיים שונים ועם זאת לשמור על הזכות לקבל החלטות באופן עצמאי.

ייפוי כוח מוגדר – ייפוי כוח אשר מעניק סמכויות בנוגע לנושאים ספציפיים המוגדרים בייפוי הכוח. לדוגמה, ניתן להעניק ייפוי כוח לצורך מכירה או רכישה של נכס מקרקעין מסוים, ביצוע פעולות בחשבון הבנק או לשם העברת בעלות על רכב.
במרבית המקרים מומלץ להגביל את מיופה הכוח לסמכויות מסוימות, זאת בכדי למנוע ממיופה הכוח לחרוג מההרשאות שניתנו לו. מתן חופש פעולה למיופה הכוח תלוי רבות ביחסי האמון בינו לבין נותן ההרשאה, בין אם מדובר בקרבה משפחתית או שותפות עסקית.

ייפוי כוח בלתי חוזר – זהו ייפוי כוח בעל חשיבות רבה והרת גורל, יש להבין היטב את ההשלכות המלוות לייפוי כוח בלתי חוזר שכן במסגרת סמכויותיו הוא מעניק לבא כוחו אפשרות לבצע פעולות קריטיות שאינן ניתנות לשינוי כמו ניהול נכסי מקרקעין, מכירה או רכישה של נכסי נדל"ן. על מנת שייפוי כוח בלתי חוזר יקבל תוקף הוא מחייב את אישורו חתימתו של עורך דין או נוטריון והוא אינו מוגבל בזמן.
חוק השליחות קבע כי כל סוגי ייפויי הכוח מוגבלים בזמן לפי התנאים הבאים:

  1. במידה וייפוי הכוח הופסק על ידי מייפה הכוח.
  2. במידה וממנה ייפוי הכוח נפטר.
  3. במידה וחלפו 10 שנים ממועד חתימת ייפוי הכוח.

ייפוי כוח בלתי חוזר יוצא מהכלל, זאת מאחר ולא ניתן להפסיק את תוקפו על ידי מייפה הכוח והוא נשאר תקף גם במידה והממנה נפטר מאחר והוא אינו וגבל בזמן.

ייפוי כוח מתמשך – ייפוי כוח מתמשך הוא הענקת סמכות ייחודית ומורכבת למיופה הכוח, זהו למעשה הליך מינוי אפוטרופסות שיכנס לתוקפו בעתיד עם קיום תנאים מסוימים אשר נקבעים על ידי מערכת החוק ומייפה הכוח. ייפוי כוח מתמשך מחזיק תחת כנפיו את רבדי החיים העיקריים והם: הרובד האישי והרפואי ותחום הרכוש. זהו כלי משפטי המאגד בתוכו מגוון כלים משפטיים שבעבר היו קיימים בנפרד, לדוגמה: ייפוי כוח מתמשך מחליף את קודמו שנקרא ייפוי כוח רפואי. מסמך זה נכתב ברוב המקרים על ידי אדם אשר רוצה להבטיח את אופן הטיפול בו במידה ויאבד את יכולותיו המנטאליות או הפיזיות וכתוצא מכך לא יוכל לדאוג לעצמו. המסמך הזה למעשה מחליף את הצורך במינוי אפוטרופוס ובכך מבטיח את שמירת זכותו לקבל החלטות במידה והוא כשיק לכך.

משרד עורכי דין ונוטריון – R.D.B

כדי לעבור בהצלחה הליכים משפטיים יש לבצע כל שלב בצורה נכונה ומוקפדת, תוך מתן פתרונות יצירתיים לכל תרחיש שעלול להופיע.
משרדינו יסייע לכם בכל שלב בתהליך תוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים כגדולים. עם הליווי האישי והמקצועי של צוות עורכי הדין שלנו אתם תקבלו את הכלים המקצועיים ביותר שיסייעו בתהליך קבלת ההחלטות הטובות ביותר עבורכם.
צרו קשר כעת.

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני
מדריכים ומאמרים חדשים אצלי באתר
עיזבון

מגיל צעיר ועד זקנה אנחנו חוסכים כסף, צוברים רכוש ונכסים. עם הזמן והחוויות שחולפות אנחנו מפתחים רגשות ונקשרים באופן סנטימנטלי למפעל החיים הזה שלמעשה מגדיר

קראו עוד
שכר אפוטרופוס בן משפחה

החיים עשויים להיות מפתיעים ובלתי צפויים, לעיתים קורים מצבים אשר מונעים מאדם את היכולת לדאוג לענייניו האישיים והרפואיים כפי שהיה רגיל לכך כל ימי חייו.

קראו עוד
הסכם חלוקת עיזבון

מוות של קרוב משפחה זאת חוויה מצערת מאד. אך לצד הרגשות העזים שעולים, ישנה דרך להגשים את רוחו של האדם עלי אדמות והיא לחלק את

קראו עוד
אפוטרופוס לדין

אפוטרופוס לדין נדרש במצבים בהם ישנו צורך לדאוג לצרכיו של אדם קטין לפני ובמהלך הליכים משפטיים שנוגעים לענייניו. תפקידו של אפוטרופוס לדין הוא להציג את

קראו עוד
יורש אחר יורש

אחת הזכויות הבסיסיות העומדות לרשות כל אדם היא לערוך צוואה שתפסוק כיצד יחולק רכושו לאחר לכתו מן העולם. זכותו של המצווה לבחור מי יהיו יורשיו,

קראו עוד
Call Now Button
שינוי גודל גופנים
מעבר לוווטסאפ
1
זקוקים לייעוץ?
היי, נעים מאוד, שמי עו"ד ריקי בקבני, ואני כאן כדי לתת לך ייעוץ והכוונה.
במה אוכל לסייע?